Intervehicle power cable 70 mm²
| Cat. number | 74200011 |
|---|---|
| NSN | 6150-01-022-6004 |
| STANAG | STANAG 4074 Type 1 |
| Category | STANAG 4074 connectors |
Technical parameters
| Max Current | 1000 A (max. 6 min), |
| voltage | 24 VDC |
| temperature range | -25°C to +100°C |
| cable lenght | 6000 mm |
Alternative numbers
11682336-1-6AB-ORD 921.006/015/030FV3242844/5/6Description
Jump-start cable, STANAG 4074 Type-1, 2 × plugs 90100222, cable 2×70 mm², length 6,000 mm (other lengths on request)