Jumper cables, 50 mm²
| Cat. number | 74200004 |
|---|---|
| STANAG | STANAG 4074 Type 2 |
| Category | STANAG 4074 connectors |
Technical parameters
| Max Current | 300 A (30 sec) |
| voltage | 24 VDC |
| contacts | silver plated |
| temperature range | -20°C to +85°C |
| cable lenght | 3500 mm |
Description
NATO jump-start cable, STANAG 4074 Type-2, VG96917, 1 × NATO plug 74091015, cable 2×50 mm², length 3,500 mm, 2 × crocodile clamps