2p 24V Spiral cable
| Cat. number | 99560060 |
|---|---|
| STANAG | STANAG 4074 Type 2 |
| Category | STANAG 4074 connectors |
Technical parameters
| Max Current | 300 A (30 sec) |
| voltage | 24 VDC |
| contacts | silver plated |
| temperature range | -40°C to +85°C |
| cable lenght | 4000 mm |
Description
Spiral NATO jump-start cable, STANAG 4074 Type-2, VG96917, 2 × NATO plugs 74091002, cable 2×35 mm², max length 4,000 mm