Connecting cable with 2 plugs and 1 coupler
| Cat. number | 74095004 |
|---|---|
| STANAG | STANAG 4074 Type 2 |
| Category | STANAG 4074 connectors |
Technical parameters
| Max Current | 300 A (30 sec) |
| voltage | 24 VDC |
| contacts | silver plated |
| temperature range | -20°C to +85°C |
| cable lenght | 10000 mm |
Description
NATO jump-start cable, STANAG 4074 Type-2, VG96917, 2 × NATO plugs 74091003, connector 74141010, cable 2×35 mm², H01N2-D, length 10,000 mm