Connecting cable with 2 plugs with screw ring and 1 coupler with protection cap
| Cat. number | 74094001 |
|---|---|
| STANAG | STANAG 4074 Type 2 |
| Category | STANAG 4074 connectors |
Technical parameters
| Max Current | 300 A (30 sec) |
| voltage | 24 VDC |
| contacts | silver plated |
| temperature range | -20°C to +85°C |
| cable lenght | 3500 mm |
Description
Connecting cable with 2 plugs with screw ring and 1 coupler with protection cap