Connecting cable with 2 moulded plugs and 1 coupler VG96917
| Cat. number | 74092006 |
|---|---|
| VG number | VG96927T012A006 |
| NSN | 6150-12-165-3127 |
| STANAG | STANAG 4074 Type 2 |
| Category | STANAG 4074 connectors |
Technical parameters
| Max Current | 300 A (30 sec) |
| voltage | 24 VDC |
| contacts | silver plated |
| temperature range | -40°C to +85°C |
| cable lenght | 25000 mm |
Alternative numbers
1691-50.00651599Description
Connecting cable with 2 moulded plugs and 1 coupler VG96922