2p 24V Socket
| Cat. number | 74101003 |
|---|---|
| VG number | VG96917A003A |
| NSN | 5935-12-338-8907 |
| STANAG | STANAG 4074 Type 2 |
| Category | STANAG 4074 connectors |
Technical parameters
| Max Current | 300 A (30 sec) |
| voltage | 24 VDC |
| contacts | silver plated |
| temperature range | -46°C to +85°C |
Alternative numbers
2725-12.00151213Description
2p 24V socket without contacts