12p 24V Connecting cable with 2 plugs
| Cat. number | 74115016 |
|---|---|
| VG number | VG96927T022A006 |
| NSN | 6150-12-350-6741 |
| STANAG | STANAG 4007 |
| Category | STANAG 4007 / VG96923 connectros |
Technical parameters
| rated current | 15 A |
| voltage | 24 VDC |
| cable | VG95218T010A005 |
| contacts | male/female |
| temperature range | -40 °C to +85 °C |
| cable lenght | 3800 mm |
Alternative numbers
651592Description
17p 24V Connecting cable with 1 plug VG96923B1-12P (male contacts) and 1 plug VG96923B1-12S (female contacts